Time Capsule Project

01 May 2022 - 05 May 2022

Değerli üyemiz,


Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği (ISSMGE) tarafından başlatılan Time Capsule Projesi kapsamında ZMGM Derneği tarafından hazırlanan ürünler aşağıda sunulmuştur.  


a.     Bu ürünlerin ilki, Mart 2022 tarihinde üyelerimize gönderilen bir anket çalışmasının değerlendirme raporudur. Anketimizi cevaplayan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


Türkiye'de Geoteknik Sektörünün Değerlendirilmesi Anket Çalışması

b.   Bu anket değerlendirme raporunun Time Capsule Projesi için hazırlanmış olan poster formatındaki özet sunumu aşağıdaki dosyada yer almaktadır. 

Anket Posteri

c.   Bu proje kaspamında hazırlanan diğer bir ürün Prof. Dr. Ergün Toğrol hocamız ile Türkiye’de geoteknik mühendisliğinin ilk günlerini konuştuğumuz kısa bir röportajı içeren bir videodur. Bu videoyu derneğimizin YouTube kanalında görebilirsiniz. 

Prof. Ergün TOĞROL ile yapılan "Türkiye'deki Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği'nin kısa tarihi" isimli röportaj

Derneğimiz YouTube kanalındaki video bağlantısına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=xVkIvG_SNNk

Diğer bir ürün ise Karl von Terzaghi’nin geçen yüzyılın başındaki İstanbul günleri İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde yer alan bir fotoğraf üzerinden anlatıyor. Burada yer alan bilgiler için Prof. Dr. Ergün Toğrol hocamız ile görüştük ve Merhum Prof. Dr. Kemal Özüdoğru hocamızın “Yaşadıkça Öğrenmek: Karl Terzaghı'nın Hayatı” kitabından faydalandık
Bir fotoğraf ve ötesi, Karl Terzaghi

d.   Z
MGM - Time Capsule Project Çıktıları dosyası ise bu ürünlere ait kısa bir sunumu içermektedir.

ZMGM - Time Capsule Project Çıktıları

Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.

 

Saygılarımızla,

ZMGM Time Capsule Projesi Komisyonu

Prof. Dr. İlknur Bozbey

Prof. Dr. S. Feyza Çinicioğlu

Prof. Dr. Aykut Şenol

İnş. Yük. Müh. Alp Gökalp

Prof. Dr. Banu İkizler

Ar. Gör. Emirhan Altınok