Vefat - Prof. Michele Jamiolkowski

22 June 2023

Sayın Meslektaşımız,

Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği'nin eski başkanlarından, İtalyan GeoteknikMühendisleri Derneği (AGI) üyelerinden Profesör Michele Jamiolkowski 15 Haziran 2023 tarihinde 90 yaşında vefat etmiştir.

Prof. Jamiolkowski, 1969'dan itibaren öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürüttüğü Torino Politeknik'ingeoteknik okulunu kurdu ve akademik kariyerinin sonunda Fahri Profesör olarakatandıAynı zamanda 1994'ten 1997'ye kadar Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği'nin başkanıydı.

Birçok bilimsel yayına imza atarak geoteknik mühendisliğinin ana konularını, yerinde velaboratuvarda yapılandeneysel araştırmalar, statik ve dinamik etkilere maruz kalan yeryüzününmekanik davranışı, yük taşıyan yüzeyüzerindeki çalışmalar ve derin temeller, arazi iyileştirmeteknikleriTüm çalışmalarında zemin mekaniğininteorik temellerini jeoteknik mühendisliğininuygulamalı yönleriyle etkin bir şekilde birleştirmeyi her zaman başarmıştır.

Prof. Jamiolkowski, istisnai öneme sahip sorunları incelemek ve bunlara çözüm önermeklegörevli çok sayıdateknik-bilimsel komitede başkan rolünü üstlendi ve her zaman çok başarılısonuçlar elde ettiBurada, Uluslararası Pisa Kulesi'ni Koruma Komitesi'nin başkanı ve dünyanınen büyük ikinci bakır madeniningeliştirilmesi için uluslararası uzmanlar panelinin 10 yılı aşkın birsüre başkanlığını yaptı.

Prof. Jamiolkowski, 53. Rankine Konferansı da dahil olmak üzere çok sayıda konferans sunmaküzere aralarındaBelçika Geoteknik Derneği, Amerikan İnşaat Mühendisliği Topluluğu (ASCE), Polonya Bilimler Akademisi, Japon Jeoteknik Topluluğu, Academia Sinica, Guangzhou, Çin’in de yer aldığı bir çok önemli etkinlikte sunumve akademik konuşma yaptı.

Mütevaffaya Tanrı’dan rahmet, başta ailesi, yakınları, öğrencileri olmak üzere tüm Geoteknik Mühendisliği camiasına başsağlığı dileriz.

Saygılarımızla,
ZMGM Yönetim Kurulu