Danıştay 6. Daire Karar

09 July 2020

Çok Kıymetli Üyelerimiz; Sevgili Meslektaşlarımız;

Biliyorsunuz Derneğimiz Yönetim Kurulu siz değerli üyelerimizin destek ve katkıları ile meslektaşlarımızın hak ve yetkilerini korumak için yoğun bir çalışma içindedir. 
Geoteknik uzmanlığının yetkisinde olan çalışmaların geoteknik uzmanlarının karar ve planlamaları doğrultusunda yürütülmesi evrensel ve bilimsel bir gereklilik iken bu gerçeği göz ardı eden yönetmelik ve uygulamaların getirisi  olan göçme ve yıkılmalar; can kayıpları ve büyük ekonomik kayıplardır. Etkileri ise toplumsal boyuttadır. 
Bu konularda hepimiz çok dertleştik; çok konuştuk; çok yazdık; tüm geoteknik uzmanları olarak inşaat mühendisliğinin bilgi ve bilginin yönlendireceği uzmanlık doğrultusunda yapılması gerektiğini çok savunduk. Neyse ki son açtığımız davanın linkte (Danıştay 6. Daire Karar) size sunduğumuz kararında görüldüğü gibi Danıştay 6. Dairesi ÜAK görüşleri doğrultusunda geoteknik uzmanlığının çerçevesini bir kere daha teyit etti.
Umarım yeni düzenlemeler evrensel ve bilimsel gerekliliklere göre şekil bulur; ancak Yönetim Kurulumuz adına şu aşamada elde etmiş olduğumuz kazanım için siz sevgili meslektaşlarımızla sevincimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Her zamanki destekleriniz için Yönetim Kurulumuz adına en içten teşekkürlerimizi sunarım.  

Sevgi ve saygılarımla;
 
Prof. Dr. S. Feyza Çinicioğlu;
ZMGM Derneği Başkanı