Başkan'dan Mesaj_01-02-2016

04 February 2016

Sayın ZMGM Derneği Üyeleri; Değerli Meslektaşlarım;

2016 yılının başında; hepimize ve ülkemize mutlu; sağlıklı; huzurlu ve başarılı bir yıl dileklerimi tekrarlayarak; sizlere yönetim kurulumuzun planladığı ve sizlerin destek ve katkılarıyla gerçekleşecek çalışmalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Derneğimiz himayesinde 2016 yılında birisi uluslararası diğer ikisi ulusal üç önemli kongre gerçekleşecektir. Uluslararası kongremiz bildiğiniz üzere geleneksel hale gelen ve Yakın Doğu Üniversitesi organizatörlüğünde gerçekleşen “New Developments in Geotechnical Engineering” konferanslarının dördüncüsü olan “4 ICNDSMGE-ZM16” uluslararası Konferansı’dır.  Kıymetli üyemiz ve meslektaşımız Sayın Cavit Atalar’ın emek ve çalışmalarıyla Yakın Doğu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleşecek olan bu kongre Akdeniz ülkeleri; komşu ülkeler; Avrupa ve Dünya çapında ilgi ile karşılanmaktadır. 2-4 Hazian 2016 tarihinde gerçekleşecek bu kongre Kıbrıs’ın nefis iklimi; doğasının güzelliği ve Kıbrıs’taki dostlarımızın misafirperverliği ile yaza merhaba demenin en güzel   mekanıdır.

Kongre web sitesine http://zm2016.neu.edu.tr/ adresinden veya doğrudan derneğimiz web sitesi www.zmgm.org.tr den ulaşılabilmektedir.  Kongre aynı zamanda uluslararası cemiyetimiz ISSMGE himayesinde gerçekleştirilmektedir ve ISSMGE Avrupa Başkanı Profesör Antonio Gens ISSMGE temsilcisi olarak kongrede ISSMGE’yi resmi olarak temsil edecektir.  Kongrenin sadece ortamı ve tarihi itibariyle değil bilimsel bakımdan da doyurucu olacağı gördüğü ilgi ve gelen bildirilerin düzeyi ile de bellidir. Bunların ötesinde; web sayfasında da görüldüğü gibi şu anda katılımını teyit etmiş davetli konuşmacı listesi   son derece güçlü ve konusunda en önde gelen isimlerden oluşmaktadır. Davetli konuşmacıların Geoteknik Mühendisliğinin farklı alanlarında yapacakları konuşmaların  kaçırılmaması gereken nitelikte olacağı muhakkaktır.  Sizlerin de çok iyi tanıdığı bu isimlerden kısaca sözetmek gerekirse Antonio Gens doygun olmayan zemin mekaniği; laboratuar ve arazi deneyleri ile zemin karakterizasyonu; yapısal ve nümerik modelleme; zemin iyileştirme; şev stabilitesi; atık barajları ve nükleer atık uzaklaştırma gibi geniş bir yelpazede dünya çapında kabul edilmiş  bir uzmandır ve pek çok mega ölçekteki geoteknik projede danışman  olarak yer almıştır. Aynı şekilde; Dr. Thomas L. Holzer US Geological Survey’de  üst düzey yönetici ve araştırmacı ve Stanford Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak jeolojik afetler ve zemin sıvılaşması konularında dünya çapında tanınmış bir mühendislik jeologudur.  Profesör Katzenbach; TU Darmstadt Üniversitesi profesörü ve TU Darmstadt Enerji merkezi direktörü sıfatının yanısıra temel mühendisliği ve çok çeşitli geoteknik mühendisliği uygulama alanlarında son derece tanınmış ve yetkin bir isimdir.   Professor Lyesse Laloui enerji geotekniği alanında en tanınmış isimlerdendir ve konuyu derinine bilen çok iyi bir konuşmacıdır. Professor Dong-Soo Kim; 2017 yılında Kore’de gerçekleştirilecek 19. ICSMGE Konferansının Başkanı ve Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ‘de İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. Aynı zamanda KOCED Geo-santrifuj Merkezi direktörü olan Prof. Dog-Soo Kim Kore Geoteknik Mühendisliği Birliği’nde Başkan Yardımcısıdır. Pof. Kim deprem geotekniği ve off shore alanlarına odaklanan fiziksel modelleme ve santrifuj modellemesi konularında uzmandır.  Bunlara ilave olarak “4 ICNDSMGE” kongresinin katılım ücretinin ZMGM üyeleri için % 50 tenzilatlı olacağı üyelerimizin dikkatine sunulur. Diğer taraftan Yakın Doğu Üniversitesi bu kongreye bildiri ile katılan gençlerden her üniversiteden bir kişiden katılım ve konaklama ücreti almayacaktır.

2016 yılında Derneğimizin himayesinde gerçekleşecek ikinci önemli kongre Erzurum’da Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 16. Ulusal Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Kongresi’dir. Biliyorsunuz ulusal kongrelerimiz bizim için akraba-dost buluşması niteliğindedir ve olmazsa olmazımızdır. Bunun yanısıra ulusal kongrelerimizde meslektaşlarımızın artan ilgisi; yükselen bilimsel ve mesleki seviye; tartışılan konulardaki kapsam genişlemesi; geoteknik mühendisliği uygulamacıları ve geoteknik endüstrisi temsilcilerinin kongreye sağladığı katkı ve katılımdaki artış; ülkemizde geoteknik mühendisliğinin gelişiminin seviyesini vurgulamakta ve hepimizi geleceğe yönelik olarak umutlandırmaktadır.

16. Ulusal Kongremiz ilk defa bir Doğu Anadolu şehrinde yapılacaktır ve bu da Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği’nin ulusal bazdaki kapsayıcılığının gereğine uygun bir gelişmedir. Ayrıca geoteknik mühendisliği alanında çalışan akademisyen ve uygulayıcılarımızın ülke çapında her şehirde sayıca ve yetkinlikçe hızla artmasının bir sonucudur. Bu sonuç da hepimizi gururlandırmaktadır. Bildiğiniz gibi; Anadolu’da gerçekleşen kongrelerimiz; ülkemizin zengin insan ve kültür dokusunu hissettiren özelliği ve Anadolu’muzun sıcak misafirperverliği ile kongreden kültürel anlamda da ilave kazanım elde edilmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan da zengin tarihi ve kültürel mirası; güzel doğası ile Erzurum ideal bir mekândır. Sayın üyemiz Doç. Dr. Şahin Zaimoğlu başkanlığındaki düzenleme kurulundaki kıymetli arkadaşlarımız kongre sırasında ve sonrasında Erzurum’un tüm kültürel özelliklerini ve tatlarını yansıtacak bir sosyal programla da kongreyi büsbütün keyifli hale getirecek çalışmaları yapmaktadır.

Erzurum’da gerçekleşecek olan 16. ZMGM 2016’nın bilimsel bakımdan da ülkemizde geoteknik biliminin gelişimine yakışan düzeyde olması için gereken tüm çalışmalar yapılmaktadır. Elbette bilimsel düzeyi belirleyen en önemli etmen siz değerli katılımcıların göstereceği ilgi ve yapacağı katkıdır ki bu bakımdan bizim meslektaşlarımızın performansı hepimizin geleceğe güvenini arttırmaktadır ve kongrelerden elde ettiğimiz kazanımı büyütmektedir.  İlave olarak kongre temaları ve programı titizlikle hazırlanmıştır.

Bu kongrede dinleyeceğimiz davetli konuşmacılar konularında son derece yetkin büyük isimlerdir. Daha önce bu konferansı veren konuşmacıların oluşturduğu jüri tarafından 16. ZMGM Konferansı’nda 12. Hamdi Peynircioğlu konferansını vermek üzere hepimizin yakından tanıdığı ve çalışmalarına; bilgisine saygı duyduğu ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Yener Özkan seçilmiştir. Kendisinin bilimsel kariyerinin engin birikimini aktaracağı konuşmasının  hepimiz için çok yararlı olacağı muhakkaktır. Değerli meslektaşlarımız Prof. Dr. Mustafa Laman; Prof. Dr. Özcan Tan ve Prof. Dr. Selim Altun yakından tanıdığımız ve mesleğimize katkıları sebebiyle kendileriyle övündüğümüz meslektaşlarımızdır ve bu kongrede davetli konuşmacı olarak önemli katkılar yapacaklardır.

16. ZMGM Ulusal Kongresi’nde yabancı davetli konuşmacı kategorisinde üç davetli konuşmacımız bulunmaktadır. Bunlardan birisi aslında vatandaşımız olan ve çalışmalarını Kanada’da yürütmüş olan Doç. Dr. Turgut Ersoy’dur. Turgut Ersoy Kanada Karayolları planlama direktörü olarak da çalışmış ve soğuk iklim geoteknik uygulamaları konusunda son derece seçkin bir uzmanlığı ve çok önemli araştırma ve uygulamaları olan bir isimdir.  Ülkemizin topraklarının önemli bir bölümü bildiğiniz gibi soğuk iklim özelliklerine sahiptir ve Erzurum’un da bu ortamda yer alması sebebiyle ülkemizdeki sempozyumlarda bir ilk olarak Erzurum’da ZMGM 2016’da “Soğuk iklim geoteknik mühendisliği” alanında bir oturum gerçekleştirilecektir. Selim Altun ve Turgut Ersoy bu oturumda davetli konuşmacı olarak seçkin katkılar yapacaklardır.

 Yabancı davetli konuşmacı olarak yer alacak diğer iki konuşmacımız hepimizin hayranlıkla takip ettiği iki isimdir. Profesör Carlos Santamarina; Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği alanının tartışılmaz ismi; günümüz geoteknik mühendisliğinin filozofu ve en önemli araştırmacılarının en başında gelen isimlerinden birisidir.  Diğer yabancı davetli konuşmacımız Profesör Mario Manassero ise çevre geotekniği alanında günümüzün en önemli isimlerinden birisidir. Kendisi 2017’de Kore’de gerçekleşecek olan 19. ISSMGE Konferansı’nda da onursal Rowe konferansını vermek üzere seçilmiştir; aynı zamanda 2017-2020 dönemi ISSMGE Avrupa başkanlığının güçlü adayıdır.

Kongre’de yer alacak davetli konuşmacıların isimleri ve özgeçmişlerine www.zmgm.org.tr adresinden bağlanılabilir veya doğrudan www.zmgm16.atauni.edu.tr adresindeki kongre web sitesinden ulaşılabilir. Tüm bu konuşmacılara ilave olarak ülkemizin Deprem Mühendisliği alanındaki hocalarımızın oluşturduğu bir panel grubu ile Geoteknik Deprem Mühendisliği” konusu irdelenecektir. Görüldüğü gibi en yüksek katkıyı sağlaması hedeflenerek kongre hazırlıkları yapılmaktadır ve gerçek başarı meslektaşlarımızın katkı ve heyecanı ile sağlanacaktır.

Son olarak; ama en önemlilerinden birisi olarak ülkemizde ilk defa ulusal genç geoteknik mühendisleri konferansı yine Erzurum’da ulusal kongremizden bir gün önce 12 Ekim 2016’da Erzurum Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde ve aynı düzenleme kurulunun çalışmaları ile gerçekleştirilecektir. 1. Ulusal Genç Geoteknik Mühendisleri Sempozyum’unda iki seçkin öğretim üyemiz; kıymetli arkadaşlarımız Prof. Dr. Temel Yetimoğlu ve Prof. Dr. Suat Akbulut hem davetli konuşmacı; hem de moderatör olarak yer alacaklardır. Kendilerinin çok değerli katkıları olacağı muhakkaktır. Hedef esas olarak 35 yaşın altındaki genç geoteknik mühendisi arkadaşlarımızın kendi ortamları içinde ve hocalarının tecrübeleri ile katkıda bulunacağı bir etkileşimle çalışmalarını tartışmasıdır ve bu sempozyum herhalde gençlerin yanısıra çoğu daha büyük meslektaşımızın da ilgisini çekecektir. Sempozyum sırasında en iyi sunum seçimi yapılacak ve sempozyuma bildiri sunan tüm genç geoteknik mühendisi arkadaşlarımıza ulusal sempozyum sırasında sertifika verilecektir.

Yukarıda tanımlanan 2016 yılı içinde derneğimiz çatısı altında gerçekleşecek çalışmalara ilave olarak yönetim kurulumuzca ülkemiz geoteknik mühendisliği ile ISSMGE arasındaki bağları ve etkileşimi güçlendirecek çalışmalara önem verilmektedir. Bu bağlamda ISSMGE bünyesindeki Teknik Komitelerde yer alarak yapılan çalışmalar önemlidir ve bildiğiniz gibi siz üyelerimize çağrı yapılarak bu komitelerde yer almak isteyen arkadaşlarımız talepleri esas alınarak teknik komitelere Türkiye’yi temsil etmek üzere atanmışlardır. Kendilerine katkıları için teşekkür ederiz ve bu arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmalar derneğimizce izlenerek bu komitelerde yapılacak çalışmaların ülkemize de yansıtılması konusunda gereken değerlendirmeler siz üyelerimize sunulacaktır. Aynı tür bir yapılanmanın derneğimiz çatısı altında da ulusal bazda ve ulusal talepler çerçevesinde geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Derneğimiz; genç geoteknik mühendisi meslektaşlarımızı katıldıkları uluslararası genç geoteknik mühendisleri kongrelerinde veya gençlere yönelik yarışmalarda imkânları ölçüsünde desteklemektedir. Derneğimizin imkânlarının artmasına paralel olarak bu destekler miktar ve çeşit olarak artacaktır.

Yönetim Kurulumuzca 2017 yılı için de çok ilginizi çekecek toplantı ve yarışma hazırlıkları başlatılmıştır ve bu konular somutlaşınca sizlere detaylı bilgi verilecektir.

Hepimizin yürekten bağlı olduğu mesleğimizi ülkemizde esenlikle ve başarıyla sürdürmeyi ve geoteknik mühendisliği alanında ülkemizin adını uluslararası ortamda en yukarılara hep bir arada taşımayı dileyerek siz değerli meslektaşlarımızı yönetim kurulumuz adına saygı ve sevgiyle selamlarım.

Prof. Dr. S. Feyza Çinicioğlu;

ZMGM Derneği Başkanı