Başkan'dan mesaj

17 July 2021

Sayın ZMGM Üyeleri; Değerli Meslektaşlarımız;

16 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulumuz’da yapılan seçim sonucunda önümüzdeki dönemde ZMGM Derneğini yönetme sorumluluğunu verdiğiniz için şahsım ve yeni yönetim kurulu adına teşekkürlerimizi sunuyorum. 2004-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığım Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği Türk Milli Komitesinin ardından ZMGM Derneğinin Başkanlık görevini üstlenmekten büyük onur duyuyorum.

Görevi kendisinden devraldığım ve önümüzdeki dönem birlikte çalışma şansı bulduğum Prof. Dr. Feyza Çinicioğlu’na ve önceki dönemde görev yapan kıymetli Yönetim Kurulu üyelerimize; bizlere devrettikleri mükemmel bilanço için teşekkürü borç bilirim. Önceki başkanlarımız ve yönetim kurullarımızın gerçekleştirdiği başarılı ve etkin çalışmalar sayesinde Derneğimiz; hepimizin gurur duyacağı Türkiye’de ve uluslararası camiada tanınan ve saygı duyulan bir kurum olmuştur. Geoteknik alanında çalışmakta olan akademisyenler; proje üretenler; endüstri mensupları; kısaca geoteknik camiada faaliyet gösteren tüm üyeleri kucaklayan Derneğimizi; yönetim kurulumuzla birlikte; kuruluş amaçları doğrultusunda; değerlerimizden taviz vermeden bulunduğumuz noktadan daha da ileriye götürme azminde olduğumuzu; bunun için tüm gayretimizle çalışacağımızı belirtmek isterim. Hiç şüphesiz ki başarılı olabilmemiz; bizlerin gayreti kadar üyelerimizin destek ve katkılarına bağlıdır. Bu desteği bizden esirgemeyeceğinizden eminim.  

Değerli meslektaşlarımız;

16 Haziran’da yapılan Genel Kurulumuzun ardından gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantımızda gündeme aldığımız konularla ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum:

Derneğimizin her iki yılda bir düzenlediği ve küresel salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız on sekizinci Ulusal Kongremiz Erciyes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde Erciyes Üniversitesi yerleşkesinde 29-30 Eylül 2022 tarihlerinde; Ulusal Genç Geoteknik Mühendisleri Sempozyumunun ikincisi ise 28 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir. Kongre ile ilgili güncel bilgileri ve önemli tarihleri görmek için;
https://zmgm2020.erciyes.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Kongremiz her zaman olduğu gibi meslektaşlarımızın ilgi ve katkılarını beklemektedir.

Firma üyelerimizin mesleğimizin uygulamaları ve akademi-uygulama ilişkisinin geliştirilmesi bakımından önemi çok büyüktür. Önceki dönemlerde olduğu gibi geoteknik sektörde faaliyet gösteren değerli firmalarımızın derneğimize katkılarını arttırmak için çalışma başlatılacaktır.

Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Topluluğu (ISSMGE) tarafından 1-6 Mayıs 2022’de Avustralya; Sydney’de gerçekleştirilecek yirminci Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği kongresine Türkiye adına on bildiri sunulmuştur. Sydney’deki dünya konferansına ülkemizden en üst seviyede katılımı hedeflemekteyiz.

Derneğimizin faaliyetlerini sosyal medya üzerinden duyurmak üzere çalışmalarımızı başlatacağız. Derneğimize katkı sağlayacak üye sayımızı arttırmak ve özellikle geoteknik yüksek lisansı yapan öğrencileri derneğimize kazandırmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.
 
25-30 Ağustos 2024 tarihlerinde Portekiz Lizbon’da yapılacak Avrupa konferansında bir sonraki Avrupa kongresine ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleşmesini sağlamak amacı ile çalışmalara başlanmasına karar verilmiştir.
 
Yönetim Kurulumuz adına hepinize sağlıklı günler ve verimli çalışmalar diler; sevgi ve saygılarımı sunarım.

Dr. Rasin Düzceer